Medrave – för bättre vårdkvalitet

Medrave gör det enklare att jobba med verksamhetens kvalitetsarbete och målsättning. Det är svårt, eller snudd på omöjligt, att själv samla och få en överblick över datamängderna som finns i journalen. Det skulle kosta mycket pengar och ta ovärderlig tid från både patienter och vårdpersonal. Att dessutom kunna presentera insikterna på ett förståeligt sätt kräver medicinsk kunskap. Den kunskapen och kapaciteten har Medrave med sin kärna av läkare och programutvecklare. Medrave är ett skandinaviskt företag med 15 anställda, fördelade i Sverige och Norge.

Möjliggör ökad kvalitet och effektivitet i vården

Med hjälp av programmet får vårdgivarna och cheferna uppdaterade och enkelt överskådliga diagram och tabeller, som underlättar förståelsen och omfattningen av den vård som bedrivs i verksamheten. Med både färdiga standardrapporter och möjlighet att göra egna avgränsningar och urval i olika patientpopulationer går det att samla in uppgifter som gör arbetet både bättre och smidigare.

Ett kliniskt perspektiv redan från start

Redan 1996 tog en handfull läkare i Stockholm fram ett verktyg som enkelt sammanställer verksamhetsdata med ett kliniskt perspektiv. Sedan dess har programmet utvecklats och optimerats tillsammans med användarna. Idag används Medrave M4 dagligen på över 1100 vårdenheter i hela Sverige och över 400 vårdenheter i Norge.

Medarbetare

Ledning

Per Stenström

Verkställande Direktör

+46 8 512 514 91

per.stenstrom@medrave.com

Svein Gjelstad

VD - Norge

+47 92 090 973

svein.gjelstad@medrave.com

Daniel Vinberg

Utvecklingschef

+46 8 512 514 90

daniel.vinberg@medrave.com

Support

Daniel Paulsson

Supportchef

+46 8 512 514 96

daniel.paulsson@medrave.com

Jenny Lundqvist Rennemo

Systemtekniker

+46 8 512 514 98

jenny.rennemo@medrave.com

Melina Shamlou

Systemtekniker

+46 8 128 962 00

melina.shamlou@medrave.com

Atle Magnusson

Systemtekniker

+46 8 128 96 203

atle.magnusson@medrave.com

Utvecklare

Olof Larsson

Systemutvecklare

+46 8 512 514 93

olof.larsson@medrave.com

Arvid Hellström

Systemutvecklare

+46 8 512 514 94

arvid.hellstrom@medrave.com

Joel Ayvazian Forsgren

Systemutvecklare

+46 8 512 514 95

joel.forsgren@medrave.com

Martin Andersson-Tenninge

Systemutvecklare

+46 8 128 962 01

martin.andersson-tenninge@medrave.com

Jens Magnusson

Systemutvecklare

+46 8 512 514 92

jens.magnusson@medrave.com

Felicia Sandberg

Systemutvecklare

+46 8 128 962 02

felicia.sandberg@medrave.com

Tony Pepic

Systemutvecklare

+46 8 449 72 57

tony.pepic@medrave.com

UC

Loading...